Kapıda Ödeme Sistemi (Bakiyeli Sistem)

Sistem özetle;

Ödemesini almadığınız siparişinizin, doğrudan müşterinize kapıda nakit ödemeli olarak gönderilmesi ve tahsilatın firmamız üzerinden gerçekleşmesidir. Tahsil edilen ödeme, kargonuzun yola çıktığı haftanın bitiminden sonra 17. güne denk gelen çarşamba günü , banka hesap numaranıza havale/eft ile ödenmektedir.  Haftalık olarak gönderilerinizin ve bakiyenizin raporu e-mail adresinize iletilmektedir.

Kargo maliyeti nedir?

Kapıda nakit ödemeli kargolarınızın tamamı “müşteri için ücretsiz kargo” olarak gönderilmektedir. Bu nedenle kapıda ödemeli satışlarınızda mutlaka kargo bedelini dahil ederek fiyat veriniz.

Kapıda ödeme tahsilat bedeli ve kargo dahil toplam tutarlar aşağıdaki şekildedir.

0-500 TL arası kapıda ödemeli kargo bedeli 18 TL

Riskleri Nedir?

Kapıda ödeme müşteriler için en pratik yöntem olarak görülse de, satıcılar için riskli bir yöntemdir. Teslim alınmayan bir kargoda, hem kargo zararı hem de satılan ürün kişiye özel ise ürün zararı yaşanmaktadır. Bu nedenle kapıda ödemeli sipariş kabul ederken müşterinizin güvenilirliği konusuna özenle dikkat etmenizde fayda var. Bu konuda dikkatli davranan satıcılarımızın iade oranı %1’lerde seyretmektedir.

Teslim alınmayan kargonun size maliyeti nedir?

Teslim alınmadığı takdirde net olarak tahsilat bedelinize dair faturalanmış  kargo maliyetiniz kadar zararınız söz konusu olduğu gibi bir de iade kargo bedeli olarak geçen 4 TL masraf söz konusudur.  Örneğin 90 lira tahsilat bedelli bir kargo gönderdiniz ve teslim alınmadı, bu durumda tahsilatlı gidiş bedeli 18 TL +  dönüş bedeli 4 TL olmak üzere toplam 22 TL kargo zararınız olacaktır. . Bu rakam bakiyenizden düşülebilir, herhangi bir bakiyeniz yok ise bu rakam sizden talep edilebilir. İlk kez kapıda ödemeli satışa başlayacak yeni bayilerden ise,  doğabilecek bu zarar nedeniyle kapora talep edilebilir.

Diğer bir husus ise, satmış olduğunuz ancak iade gelen ürünün KİŞİYE ÖZEL olup olmamasıdır.

  • Kişiye özel olmayan ve tekrar satılabilirliği olan ürünler için herhangi bir ürün zararına girmiyorsunuz, stoklarımıza tekrar ekleniyor.
  • Kişiye özel ürünlerde, teslim alınmayan ürünü yeniden satılabilir hale getirmek üzere isim değiştirmenin maliyeti, her ürün sayfasında REVİZE BEDELİ olarak ifade edilmektedir.  Örneğin revize bedeli 10 TL olan bir ürün iade geldiyse, o ürünün bayi fiyatı 50 TL dahi olsa, sizin borç alanınıza 10 TL’lik kısmı yansır. Ancak bazı ürünler var ki, tamamiyle kişiye özeldir ve üzerinde değişiklik yapıp başkasına satma imkanı yoktur, bu ürünlerin revize bedeli alanında “%100” ya da “revize imkanı yoktur” yazmaktadır. Bu durumda ise ürünün bayi fiyatı ne ise, o tutarda rakam sizin borç hanenize yazılır. Bu tarz ürünlerde müşteri seçimine dikkat ediniz. Eski bayilerimizden olmadıkça ve de içeride yeterli kapıda ödeme bakiye trafiğiniz bulunmadığında ürün bayi bedelini önceden talep etmekteyiz.

Kapıda ödemeli siparişinizi panel üzerinde nasıl oluşturabilirsiniz?

Sipariş aldığınız ürünü panelimizden sepete atarak sipariş formumuza ulaştığınızda “Kargo farklı adrese gönderilsin” kutucuğunu işaretlediğinizde açılan alana, müşterinizin Alıcı adı ve kargo bilgilerini girebilirsiniz. “Sipariş Notu” alanına ise kargonuzun tesliminde ne kadar ücret tahsil etmemizi istediğinizi yazabilirsiniz. Ek olarak, sistemde kayıtlı size ait numaranız bulunduğu için, müşterinizin GSM numarasını da aynı sipariş notu alanına yazabilirsiniz.  Kargo sevk edildiğinde müşterinize , yurtiçi kargo tarafından kargo takip numarası SMS ile iletilmektedir. Olası adres karışıklığı gibi durumlarında kuryeler de arama yapabilmektedir, bu nedenle numara hususu önemlidir ancak tercihinize bağlıdır.

Kapıda ödemeli gönderim teslim edildi, ödeme yaparken vergi kesintisi yapılıyor mu?

Örneğin siparişinizi 100 TL’ye sattınız,  ürünün bayi fiyatı 40 TL varsayalım,   bu 40 TL’ye kdv dahildir.  Kapıda ödeme kargo bedeline de KDV dahildir.  100-40-18 = 42 TL hakedişinizdir ve bu tutarın vergisi tutardan kesilmemiş durumdadır.   Hakedişiniz hesabınıza ödenirken “tutar bölü 1.18” işlemi ile vergi düşülerek ödenmektedir.

Yurtdışı siparişimi kapıda ödemeli gönderebilir miyim?

Bunu talep eden çok sayıda müşteriniz olacaktır, ancak uluslararası kapıda ödeme sistemi dünya üzerinde varolmayan bir sistemdir.